Akdeniz diyetinin vazgeçilmez besinlerinden birisi olan zeytinyağı Türk Mutfağı için de aynı öneme sahiptir. Lezzetli olmasının yanı sıra, natürel sızma zeytinyağının sağlık açısından faydaları da bugüne kadar yapılan bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.

Peki, bu kadar lezzetli, besleyici ve şifalı olan natürel sızma zeytinyağını, tazeliğini ve lezzetini koruması için nasıl muhafaza etmemiz gerekir? Çünkü, açıldıktan sonra nasıl saklandığı da zeytinyağının kalitesini oldukça etkiler.

Öncelikle, ister ambalajı henüz açılmamış olsun, ister açıldıktan sonra, zeytinyağının saklandığı ortamın ışığı, sıcaklığı ve zeytinyağının hava ile teması oldukça önemlidir.

Zeytinyağı, özellikle nemli ve rutubetli ortamlardan uzak tutulması gereken bir besindir, çünkü nem ve rutubet, zeytinyağının kalitesini düşürür. Bu nedenle uzmanlar tarafından zeytinyağının mümkünse kendi ambalajı içinde, açıldıktan sonra ağzı iyice kapatılarak, kuru, oda sıcaklığında ve karanlık bir yerde saklanması önerilir.

Zeytinyağı, buzdolabında da saklanabilir, ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta zeytinyağının buzdolabında donabileceğidir. Buzdolabından çıkarılan zeytinyağı, oda sıcaklığında bekletildiğinde tekrar sıvı haline geri döner. Bu durum zeytinyağının lezzetini ya da kalitesini etkilemez. Aynı zamanda zeytinyağının donması ya da donmaması onun daha yüksek ya da daha az kaliteli olduğunun da bir göstergesi değildir.

Zeytinyağı alırken, markalı, işletme kayıt numaralı, kalite belgeli ve Türk Gıda Kodeksi’ne uygun olarak üretilen ürünleri tercih etmek gereklidir.