Polifenoller, bitkilerin doğasında bulunan mikro besinlerdir. Pek çok meyve ve sebze polifenoller açısından zengindir. Polifenollerin başlıca faydası, vücuda sağladığı antioksidan etkidir. Düzenli olarak polifenollerin bulunduğu yiyecekler tüketildiğinde vücuda sayısız faydası bulunuyor.

Günlük hayatta tükettiğimiz ve her daim erişebileceğimiz polifenol zengini besinlerin başında elma, erik, siyah üzüm, fındık, badem, ıspanak ve sızma zeytinyağı gelir. Sızma zeytinyağı, polifenol içeren tek bitkisel yağdır. Sızma zeytinyağı antioksidan olma özelliğini, polifenoller bakımından zengin olmasından alıyor. Polifenollerin zarar görmemesi ve sağlıklı bir şekilde korunması için, zeytinyağının soğuk sıkım tekniği ile üretilmesi büyük önem taşıyor.

Polifenollerin sağlık ve insan vücudu için faydalarına bakıldığında;

  1. Kilo kontrolü ve kilo vermenize yardımcıdır. Zeytinyağı, Akdeniz tarzı beslenmenin olmazsa olmaz üyesidir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki her gün kahvaltıda 1 yemek kaşığı zeytinyağı yiyen kadınların, soya yağı tüketen kadınlara göre daha fazla kilo kaybettiğini ve kan basınçlarının düştüğünü ortaya koymuştur.
  2. Kolesterol dengesinin, kan şekerinin ve kan basıncının düzenlenmesini destekler.
  3. Cildi korur ve yaşlanma etkilerini geciktirir.
  4. Polifenoller antioksidan olmalarının yanı sıra, antiseptik özelliği de taşır.
  5. Zeytinyağı, sahip olduğu polifenoller sayesinde kalp dostu besin olarak bilinir. Yapılan akademik araştırmalar gösteriyor ki, her gün yemeklere eklenen 4 yemek kaşığı zeytinyağı, kalp krizi ve felç gibi kalp ve damar rahatsızlıklarının oluşma riskini %30 civarında azaltıyor.
  6. Ağrı ve iltihaplanma ile mücadele eder. Natürel sızma zeytinyağında bulunan ve oleokantal polifenolü, güçlü bir anti-enflamatuar olan ibuprofen’e benzer bir etki yaratmaktadır. Düzenli olarak oleokantal içeren yiyeceklerin tüketmek iltihap rahatsızlıklarının riskini azaltmaktadır.
  7. Hafıza ve beyin fonksiyonlarını destekler, demansa karşı koruma sağlar. Oksidatif stres, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklara neden olmaktadır. Ancak natürel sızma zeytinyağında bulunan antioksidan polifenoller, özellikle oleokantal, oksidatif stresin yarattığı etkileri minimize etmeye yardımcı olur.
  8. Kanser riskini azaltıcı etkiye sahiptir. 2020 yılında yapılan araştırmalara göre, natürel sızma zeytinyağı, kolorektal kanseri önleyen bağırsak bakterilerinin gelişimine katkı sağlıyor. Aynı zamanda daha eski araştırmalar da zeytinyağı tüketen kadınların kolon ya da meme kanserine yakalanma risklerinin daha az olduğunu ortaya koyuyor. Oleik asit, hidroksitirosol, oleokantal, fitosteroller ve skualen zeytinyağında bulunan kanseri önleyici bileşenlerdir.